Kā ziemas tumšajā laikā pasargāt savu mājokli?
Nav noslēpums, ka rudens un ziemas periodos pieaug zādzību skaits no dzīvokļiem. Kaut arī šogad Covid-19 apstākļu spiesti, daudz vairāk laika pavadām mājās, dzīvokļu zagļi tāpat atrod veidus, kā izmantot iedzīvotāju vieglprātību vai aizmāršību. Pēc Valsts Policijas apkopotajiem datiem par noziegumiem pret īpašumu - 2019. gadā visā Latvijā tika veiktas vairāk kā 17 500 zādzības un 493 laupīšanas. No tām 1827 zādzības tika veiktas no mājokļiem, izmantojot dažādus iekļūšanas veidus – atspiežot durvju aili, izsitot loga stiklu, salaužot slēdzeni. Mājokļu zagļi bieži izmantojuši arī iedzīvotāju nevērību, un iekļuvuši dzīvokļos, kad durvis, balkons vai logi atstāti vaļā.
Kā pasargāt savu īpašumu no nelūgtu viesu iekļūšanas? Sava īpašuma aizsardzība ir rūpīgi jāpārdomā, īpašu uzmanību pievēršot arī saviem ikdienas paradumiem un vispārējiem drošības noteikumiem. Esam apkopojuši vērtīgu informāciju un padomus:
Pirmkārt, kritiski izvērtējiet visas vietas, caur kurām iespējams iekļūt jūsu īpašumā – ieejas durvis, dzīvokļa durvis, balkons, lodžija, logi, kaimiņu balkoni vai lodžijas. Pārliecinieties, ka visas šīs vietas ir tehniski labā stāvoklī un sastāv no drošām konstrukcijām. Ja konstatējat jebkādus bojājumus (salūzis rokturis, bojāta ārdurvju slēdzene, izdegusi spuldze kāpņu telpā utml.), informējiet savu ēkas apsaimniekotāju par nepieciešamību veikt nomaiņu vai remontu. Šie nelielie izdevumi viennozīmīgi atmaksāsies, jo novēršot šos bojājumus, apgrūtināsiet potenciālajam zaglim piekļūšanu jūsu dzīvoklim. Īpaši piesardzīgiem jābūt ēku pirmo stāvu iedzīvotājiem.
Otrkārt, pārliecinieties, ka visas tehniskās telpas jūsu ēkā ir nepieejamas nepiederošām personām – bēniņi, pagrabs, pazemes autostāvvieta, mantu glabātuves. Treškārt, rūpīgi apskatiet teritoriju ap savu daudzdzīvokļu māju – varbūt ir nepieciešams izzāģēt zarus kokam, kas noliecies tieši līdz jūsu dzīvokļa logiem, varbūt jāapsver doma par teritorijas norobežošanu ar žogu vai aizaugušu krūmāju likvidēšanu. Teritorijai ap māju, ieejas durvīm un kāpņu telpai noteikti jābūt aprīkotai ar labu apgaismojumu, kas ieslēdzas ar kustības sensoru vai arī vienmērīgi apgaismo teritoriju visu diennakts tumšo laiku. Jāpārbauda vai apgaismojuma kustības sensoriem nav viegla piekļuve, jo bieži zagļi, darbojoties nakts aizsegā, sagatavojas jau savlaicīgi un mēdz sabojāt vai aizlīmēt sensorus. Par jebkuru bojājumu labāk uzreiz informēt ēkas apsaimniekotāju un to novērst. Noteikti arī pamatīgas ārdurvis ar pārdomātu atslēgšanas risinājumu primāri atturēs zagļus no mēģinājuma ielauzties.
Bieži ir gadījumi, kad zagļi vairākas dienas novēro māju iedzīvotājus, viņu ikdienas gaitas un prombūtnes ilgumu. Ir daži ikdienas ieradumi, kas var savlaicīgi pasargāt no potenciālās zagļu intereses:
-
jau iestājoties krēslai aizvērt aizkarus, žalūzijas, lai apgrūtinātu iespēju izpētīt mājokli caur logu;
-
neglabāt labi redzamās vietās dārglietas, pulksteņus, dārgus suvenīrus, datortehniku vai citas uzmanību piesaistošas lietas, kas viegli saskatāmas caur logu;
-
gada tumšajos periodos atstājiet mājās ieslēgtu LED apgaismojumu virtuvē, tas radīs ilūziju, ka mājās kāds ir un atturēs potenciālos zagļus;
-
rūpīgi izvērtējiet, kādus attēlus publiskot sociālajos tīklos
-
labi redzamā vietā uz ieejas durvīm vai logiem uzlīmēt apsardzes kompānijas uzlīmi
-
uzturēt draudzīgas attiecības ar kaimiņiem, pieskatīt vienam otra īpašumu un ziņot par jebko aizdomīgu
Ja tomēr noticis nenovēršamais un zagļiem izdevies iekļūt mājoklī, uzstādīta signalizācija un videonovērošana noteikti, ja ne aizbiedēs, tad vismaz iztraucēs nelūgtos apmeklētājus. Jāizvēlas sertificētas un drošas apsardzes kompānijas pakalpojumi, kā arī uzstādot videonovērošanu – tas jāuztic profesionālam un uzticamam uzņēmumam. Bet arī šajos gadījumos ne vienmēr apsardzes darbinieki spēs pietiekami ātri nokļūt izsaukuma vietā, līdz ar to, rūpīgi jāizvērtē, kur un kā glabājam sev visnozīmīgākās lietas. Bieži, signalizācijas iztraucēti, zagļi tāpat paspēj paķert turpat koridorā vai dzīvojamā istabā esošās lietas. Līdz ar to, visu vērtīgo un dārgāko vēlams glabāt vistālākajās dzīvokļa istabās, bet ne atvilktnēs, jo tās tiks atrautas pirmās. Internetā var smelties daudz interesantu ideju, kur un kā glabāt ģimenes relikvijas, dārglietu kastītes, naudu un citas vērtības. Piemēram, ierīkojot slepenus nodalījumus grāmatu plauktā, aiz radiatoriem vai pat aizkaru stangās. Protams, ir gadījumi, kad zagļi ir ļoti profesionāli, un ja laiks ir viņu sabiedrotais, tad pat visrūpīgākā slēptuve tiks atrasta. Šādiem gadījumiem jau laicīgi var sagatavoties, izvēloties uzticamu apdrošināšanas kompāniju un ievērojot, šādas nianses:
-
apdrošiniet atsevišķi īpaši vērtīgas dārglietas, iegādājieties seifu to glabāšanai;
-
iegādājoties dārgākus apavus, apģērbu, aksesuārus, sadzīves tehniku, saglabājiet čekus, tos iesniedzot, ir lielāka iespēja saņemt apdrošināšanas kompensāciju;
-
apdrošināšanas kompānija var lūgt iesniegt fotogrāfijas, kas apliecinātu nozagto lietu piederību.
-
apdrošināt var arī daudzdzīvokļu ēkas kopīpašumu, kas darbojas ne tikai zādzību, bet arī vandālisma vai ļaunprātīgas rīcības rezultātā
Šobrīd tirgū ir pieejams plašs signalizācijas un videonovērošanas sistēmu klāsts. Katram ir iespējams piemeklēt savam īpašumam atbilstošāko – ir pieejami gan kustības un klātbūtnes devēji, PIR sensori, infrasarkanie sensori, kas reaģē uz īpašumā esošo klātbūtni, stikla plīšanas devēji, magnētiskie kontakti un vēl daudz citu drošības risinājumu. Papildu labums ir tāds, ka mūsdienīgas tehnoloģijas ļauj ieprogrammēt apsardzes sistēmas darbu tā, lai trauksmes signāls tiktu pārraidīts ne tikai uz apsardzes uzņēmumu, bet arī uz dzīvokļa īpašnieka mobilo telefonu. Tāpat ir vērts, uzstādot signalizāciju savās mājās, iestatīt atsevišķu trauksmes pogu, kuru nospiežot apsardzes darbinieki nekavējoties izbrauks uz izsaukumu. Tā paredzēta gadījumiem, kad zaglis ir pārsteidzis jūs mājās un nav iespējams izsaukt palīdzību pa telefonu. Ja apzagšanas faktu konstatējiet, ierodoties mājās, mēģiniet nekam nepieskarties un nedoties dzīvoklī tālāk iekšā. Nekavējoties izsauciet Valsts policiju, tās darbinieki uz vietas sastādīs nozagto lietu sarakstu, kuru varēsiet iesniegt apdrošinātājam.
Lai gada tumšākais laiks paietu bez starpgadījumiem, ikdienā atliek tikai nedaudz piedomāt pie saviem paradumiem un aprīkot savu mājokli ar drošu un uzticamu aizsardzības risinājumu.
#latvijasnamsaimnieks #zadziba #esipiesardzīgs